ABD’DE ISM İMALAT ENDEKSİ 10 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE İNDİ

New York Fed Başkanı John Williams, dikiz aynasından bakıldığına ABD ekonomisinin güçlü göründüğünü, ancak bazı belirsizlikler ve risklerden dolayı görünümün daha karışık olduğunu söyledi.

Williams Çarşamba günü La Jolla, California’da yapığı konuşmada, “Ekonomide bir parça yavaşlama işaretleri görüyoruz,” dedi ve “Para politikasının ekonominin sürdürülebilir bir hızda büyümesini korumayı sağlayacak şekilde pozisyonlanmasını istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Williams ve çalışma arkadaşları 18 Eylül’de gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında, Temmuz ayında 2008’deki finans krizinden sonra ilk indirimin ardından, gösterge faizi bu yıl ikinci kez düşürme yönünde oy kullandı. Politika yapıcılar bu kararlar için yavaşlayan küresel büyüme, ticaret politikasına ilişkin belirsizlik ve durgun enflasyonu sebep olarak gösterdiler.

  • ABD’DE ISM İMALAT ENDEKSİ 10 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE İNDİ

ABD hisse senetleri Çarşamba günü, küresel imalat sektörüne ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Salı günü açıklanan rapora göre, ABD imalat sektöründeki büyümenin yakından izlenen bir göstergesi Eylül ayında son 10 yılın en düşük seviyesine indi. Çarşamba günü açıklanan veri ise, ABD’de özel sektör istihdamındaki artışın yavaşladığı görüldü.

Williams, işgücü piyasası ve tüketici harcamalarını işaret ederek, “Dikiz aynasından baktığınızda ya da ABD ekonomisinin nerede olduğuna ilişkin anlık görüntü aldığınızda, (ekonomi) çok güçlü,” dedi ve “Bu nedenle, asıl sorun şu, durum bu noktadan nereye gidecek ve böyle bakıldığında, çok daha karışık bir tablo var” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir